Трудно ти е да привлечеш и задържиш пари в живота си?


Прочети тази статия до края, за да си отговориш на въпроса – каква може да бъде причината, както и да разбереш как може да се работи в терапия по темата с парите?

Напоследък често обсъждан аспект в кабинета са парите. От невъзможността да спечелим такива, до умението и дисциплината да ги задържим.

Възможно ли е темата с парите да е тясно свързана с присъствието (физически и емоционално) на бащината фигура в живота на един човек?
– Категорично да!
Една от ролите на бащата е да утвърждава детето. Във фазите на развитие между 1-7 годишна възраст, когато то все още няма критично мислене и не предполага кое е истина и кое не, мъжката фигура е от есенциално значение. Ако сте израснали в среда, в която не е имало кой да ви каже “Браво как хубаво си изми ръчичките”, “Ех каква хубава панделка имаш и как добре ти стои”, “Браво как добре рецитира това стихче”, Ти можеш”, “Умницата/умникът на тате”- то на етап зряла възраст ще имаме затруднения със себеоценката, доброто самочувствие… и да – финансите.

Парите са твърда енергия, не случайно много хора се притесняват да имат големи богатства, защото с тях идват отговорностите, тревожността и умението човек да ги задържи. Също така страхът да не би да останем без тях и да обеднеем.
Бащата е този, който ни показва какво е да боравим с финансовия поток.

Важно е да се забележи каква е била връзката баща-дете? Дали в ранна възраст сме усещали подкрепата на своя родител и дали сме се чувствали видяни и значими в неговите очи? Ако не сме е твърде възможно като големи хора да се опитваме да се доказваме на другите: “Че сме достатъчно добри”, “Че ставаме”, “Че заслужаваме”.
Често тези деца стават интелигентни и можещи възрастни, на които им е необходимо малка доза кураж да се покажат “пред света”.
Може да се случи, така че да имате чудесна бизнес идея, но да не се осмелявате да я споделите на своите близки, за да не ви осъдят или да не я сметнат за не достатъчно добра. Друг вариант е да сте написали прекрасен текст, който да събира прах и години наред да не бъде публикуван, за да не ви критикуват.

Помислете коя е онази частица от вас, която все още стои в сянка и чака да бъде проявена от страх да не я отхвърлят или заклеймят, че не става? Ах тази тревога какво ще кажат другите.
А кое е най-лошото нещо, което може да се случи, ако този път направите нещо малко по-различно и предприемете съвсем лека стъпка към промяната? Може да е загатване на свой близък или познат за намеренията и желанията ви. Едва ли този човек ще ви отхвърли или осъди като недостатъчно добри.
Обикновено страхът ни е ирационален. Той съществува, защото в паметта на нашето тяло и психика са запечатани спомените от “интроектите” (думите на нашите значими възрастни). Техните вярвания са сформирали разбиране за парите, което ни спира да живеем в изобилие и да получаваме.

Задайте си въпросите:
👉🏻 Какво най-често чувахте като малки по отношение на парите?
👉🏻 Чувствахте ли се финансово подсигурени и спокойни?
👉🏻 Какво мислеше баща ви за парите?
👉🏻 Какво майка ви мислеше за парите?

Отговорът на тези въпроси ще ви даде сметка кои са ограничаващите ви вярвания по темата с финансите.
В някои семейства може да се чуе:
“Пари при пари отиват”, “Трябва да го изгладуваме това и това, за да си позволим нещо”, “Само лошите хора имат пари”, “Парите са нещо мръсно”.

Бидейки деца и чувайки всекидневно тези грешни разбирания ние запечатваме в съзнанието си, че изобилието от средства са нещо трудно за постигане и съответно така и няма да можем да ги привлечем и задържим, когато станем възрастни.

Ще ви дам пример за клиент със затруднения по гореспоменатата тема от практиката ми. Нека да наречем човека – Атанас. Той израства в семейство на бедност и недоимък. Онова, което майка му винаги е повтаряла е “Сега ще трябва да изгладуваме тези пари, които похарчихме за непредвидени неща”. Така ставайки голям и успешен финансово мъж, той разполага с един чифт дънки и няколко блузи. Не си купува нищо извън належащите му и налични дрехи. Въпреки че има добри средства всеки път гледа етикетите и следи къде има продукти на промоция. Не си позволява да се поглези, а ако пътува спи в оскъдни условия, които да затвърдят казаното от майка му като малък “Трябва да си го изгладуваш”. Сякаш, ако си позволи да живее изобилно ще трябва да го плати със страдание и лишение.

Поправимо ли е това? Не се притеснявайте!
Да -разбира се. Нашият мозък е невропластичен, Това означава, че всеки нов опит, който е промяна на старото статукво трансформира живота ни. 
Направете нещо малко, което да ви извади от обичайното разбиране за недоимък и липса на пари. Влезте в някой скъп бутик. Помолете консултантите да ви покажат артикул. Докоснете го, пробвайте го. Обиколете мястото и усетете какви чувства и емоции се появяват в тялото ви и на екрана на съзнанието ви?
Дали е задоволство и радост, или по скоро дискомфорт и срам.
Забележете коя е автоматичната ви мисъл по време на тази опитност? На излизане от магазина я запишете на лист хартия. Когато се приберете вкъщи отворете този лист хартия и си спомнете чии думи бяха това? Вашите или на мама и тате?
Важно е да се постараете да направите този опит 3,4 пъти, за да може да свикнете с усещането на комфорт на места, които са “твърде скъпи”. Колкото повече го тренирате, толкова повече мозъкът ви се учи на нови модели на поведение, които са пътят към истинските ви и автентични усещания по отношение на парите, а не на тези, които ви ограничават и са придобити от родителите ви.

Запиши час за терапия с мен тук
stoqnovanikoleta@gmail.com

Последвайте ме в Инстаграм, за повече полезни препоръки от практиката ми като психолог и психотерапевт