Депресията не е просто загуба на настроение!
Тя е сериозно психическо състояние, което може да се изразява в нарушение на съня, от прекомерно много спане, до невъзможност за заспиване и загуба на смисъл в живота.
Невъзможност човек да види светлина в тунела и стимул за това да стане от леглото. Нарушение в хранителните навици, загуба на апетит. Нарушения в теглото. Проблеми с концентрацията и когнитивен дефицит. Тревожност и безнадеждност.
Важно е да се отбележи, че шегата, която много хора използват “депресиран съм” или “той е депресар” е арогантна и неуместна, защото съществува така наречената – Ларвирана депресия (маскирана депресия), Латентна депресия. Тоест човекът не изглежда потиснат, видимо няма признаци за това, че преживява душевна болка и преминава през вътрешни процеси, които не излизат на повърхността. Тези хора могат да са много усмихнати и весели, но в тях да е наличен повече нагона към смъртта.
Маскираната депресия се разпознава по соматизацията – тоест проявлението и на чисто физическо/телесно ниво.
Характерни са: главоболие, болки в ставите, шум в ушите, размазано виждане, намаляване на либидото, проблеми със съня, сухота в лигавиците, сухота, сърбеж, дерматити.
Проблемът е в това, че психиката потиска състоянието на човека и то дава изражение в телесни симптоми. Тялото се дава назаем, за да покаже на човек, че има работящ в него проблем.
Освен всичко споменато може да разберете дали имате латентна депресия, ако:
– Изначално нямате желание да правите нови и вълнуващи неща.
– Ако по-често предпочитате самотата, вместо да сте с приятели.
– Ако нямате желание за творчество.
– Ако е необходимо нещо грандиозно да се случи, за да ви зарадва, а не забелязвате малките детайли от живота.
– Ако нямате желание за спорт.
– Ако нямате желание да се погрижите за себе си.
Важно е да се отбележи, че латентната депресия може да трае от месеци до години. Това е едно мъчително състояние на духа, което е наситено с много сивота и мрачни мисли.
Нека, обаче да разгледаме какво може да се направи по този въпрос:
– Първо да се организира посещение при психятър, за да диагностицира каква точно е депресията.
– Второ да се започне подържаща терапия с психотерапевт
– Трето да се приема витамин Д и витамини от групата Б.
– Четвърто да се опита практикуване на студени душове – те са естествен начин да се повишат нивата на допамин в тялото на човек.
– Слушайте успокояваща музика
– Опитайте се да отделяте време за връзка с природата.
– Споделяйте, намерете си група по принадлежност, в която да можете да изкажете болката си. Това, че задържате в себе си емоции и ги потискате е необходимо да спре. Намерете място, в което да имате принадлежност и да изкажете своята истина.
– Купете си животинка. Животните са естествен начин да си обмените взаимно хормон на щастието. Те също отдават и усещат любовта, както ние.
– Прекарвайте време на слънце или по 5 мин. на солариум веднъж на 2 седмици. Стимулирането на витамин Д повишава нивата на допамин в тялото.
– Хранете се с богати на антиоксиданти храни. Консумирайте повече боровинки, малини, къпини, касис, шипки, годжи бери